Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ana sayfaya Dön // Kültür-Sanat
Şiir Meclisinde BEDİRHAN KIRMIZI Rüzgarı
26 Nisan 2012 Perşembe Saat 10:57
Şanlıurfa Şiir Meclisi'nin bu haftaki onur konuğu ünlü Gazelhan Bedirhan Kırmızı oldu.

Türkiye Yazarlar Birliği Şanlıurfa Şubesince 14 Şubat 2012  Salı günü her Salı akşamı kesintisiz olarak sürdürülmek üzere oluşturulan ve bu Salı hiç kesilmeden 12. haftasını idrak eden Şanlıurfa Şiir Meclisi'nin bu haftaki onur konuğu ünlü Gazelhan Bedirhan Kırmızı oldu. TYB Şanlıurfa Şube başkanı Cuma Agaç ve diğer şairler Ahmet Kaya, Faruk Kazancı,Yunus Emre Gayberi, Salih bencik, Cemil Cömert, Mahmut Kaya, Mehmet Polat ve Eyüp Azlal’ın divan şiirlerinden Türkçe, Farsça ve Kürtçe örnekler okudukları, şiir gecesinde usul ve makam üzere okuduğu gazellerle şair ve yazarları mest eden Bedirhan Kırmızı, gece sonunda Peygamber efendimiz Hz.Muhammed için yazdığı bir ilahisini de şairlerle paylaştı.

Ziya Paşa'nın "Asafın mikdarını bilmez Süleyman olmayan / Bilmez insan kadrini alemde insan olmayan" gazelini okurken Halilürrahman Gölü çevresi duygulu anlara sahne oldu.

 

Şanlıurfa Şiir Meclisinde Yaşayan Urfalı şairlerin şiirlerini sunmalarının yanında edebiyat dünyasının otoritelerinden de şiirler okunup tahlilleri yapılıyor. Geçen haftalar içinde Şair Nabi, Fuzuli, Mehmet Akif, Yenişehirli Avni, Akif İnan,  Urfalı Halil Gülüm ve Melle Ciziri’ den şiirler okundu ve tahlilleri yapıldı. Urfalı şairlerden Şükrü Algın, Mehmet Oymak, Ahmet Kaya, Faruk Kazancı, Musa Kaldı, Misbah Hicri, Abdülvahhap Yektir, Ali Tutluoğlu, Arif Kırıkçı, Abdülkadir Karacabey, kendi şiirlerini paylaştılar. Şair ve yazarlar Selami Yıldız, Cuma Ağaç, Mahmut Kaya, Eyüp Azlal, Mehmet Akbaş, Abdülgani Demir, M.Emin Özçınar tarafından karşılıklı olarak şiirlerin Tema, metafor, ölçü ve ahenk açısından tahlilleri yapıldı.


 

BEDİRHAN KIRMIZI KİMDİR ?


1930 yılında Urfa'da doğan Bedirhan Kırmızı, ilk eğitiminden sonra müziğe aile ortamında başladı. Aynı zamanda dayısı olan Kurra Osman Hafız,Tamburacı Derviş, Ahmet Akva gibi Urfa müzik duayenlerinin sıra gezmelerine iştirak etti ve onlardan feyiz aldı. Ziya Paşanın “Asaf’ın mikdarını bilmez Süleyman olmayan / Bilmez insan kadrini alemde insan olmayan.”  gazeli onun bu içli ve usullü okuyuşundan sonra musikişinaslar tarafından sevilip okunmaya başladı.

Bedirhan Kırmızı’nın 1956 - 1964 yılları arasında Sahibinin Sesi ve Odeon
plak şirketlerinden çıkan yaklaşık 10 plakı yayınlanmıştır.1956 yılından 2007 yılına kadar kısa geziler hariç İstanbul'da kalan Bedirhan Kızmızı bu tarihten sonra Urfa’ya kesin dönüş yapmıştır. TRT'nin kaynak kişisi olarak bilinen Bedirhan Kırmızı, TRT repertuarına çok türkü katmıştır. Eserleri birçok ünlü sanatçı tarafından seslendirilen Bedirhan Kırmızı en son parçası Tosuno'yu İbrahim Tatlıses’e armağan etmiştir.

Bedirhan Kırmızının, "Al Yeşil Dökün Anneler Mezar Taşıma eseriyle Ahmet
Sezgin, “Ay Karanlık Bulamadım yolumu” ile
Muzaffer Akgün, Gül Yüzün Dönme Benden" eseri ile Nuri Sesigüzel" altın plak almışlardır.

Bu yazı toplam 4400 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Şu An Sitede
17 Kişi Online
SİTE ANKET
Bu gün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirsiniz?
AK PARTİ
CHP
DP
HDP
MHP
SP
Bağımsız (HÜDAPAR)
Bağımsız (Fatih Bucak)
Bağımsız (Mustafa Göktaş)
DÜNÜN MANŞETLERi
SEFERLER  + Ekle 
ETKiNLiKLER  + Ekle 
ARŞİVDE ARA