SON DAKİKA
ÇOCUK İŞÇİLİĞİ İLE MÜCADELE SEMİNERİ

ÇOCUK İŞÇİLİĞİ İLE MÜCADELE SEMİNERİ

14 Mart 2018 - Çarşamba 16:31
Viranşehir Kaymakamlığı konferans salonunda Çucuk işçiliği ile mücadele semineri verildi.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çocukların zorunlu eğitim süresince örgün ve yaygın eğitimde bulunmasının önemini anlatmak ve Başbakalık Genelgesi hakkında bilgi vermek amacıyla Viranşehir Kaymakamlığı konferans salonunda bilgilendirme semineri verdi.

Viranşehir Kaymakamlığı konferans salonunda verilen bilgilendirme seminerine İlçe Milli Eğitim Müdürü Sinan Ateş, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Haşim Yıldız, Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Cemal Çalışkan, İlçe Nüfus Müdürü Faysal Turan, SYDV Müdürü Mehmet Özbilek, Şube Müdürleri, Okul Müdürleri ve Muhtarlar katıldı. 

Çocuk işçiliğinin önlenmesi amacı ile “Çocuk İşçiliği İle Mücadele Ulusal Programı (2017-2023)” uygulamaya konulmuş ve bu çerçevede 2018/3 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile 2018 yılı” Çocuk İşçiliği ile Mücadele Yılı” olarak ilan edilmiştir.

Çocuk İşçiliği ve Mevsimlik Tarım İşçiliği nedeni ile ilçede eğitim öğretimini aksatan öğrenci sayıları ile ilgili istatistiksel verilerin bulunduğu kısa bir sunumdan sonra çocukların zorunlu eğitim süresince yapmaları gereken tek işlerinin eğitim olduğuna dikkat çeken İlçe Milli Eğitim Müdürü Sinan Ateş ” Çocuklarımız mevsimlik tarım işçiliği veya çocuk işçiliği nedeni ile örgün eğitim ve öğretimden uzaklaşmaktadır. Bizler bu uzaklaşmaları minimize etmek için öğrencilerimizin asıl çalışmaları gereken yerlerinin okul olduğunu tüm velilerimize anlatmalıyız. Maddi imkansızlıklar nedeni ile şehir dışına mevsimlik işlerlere gitmek zorunda olan ailelerimizi Okul Müdürlerimiz ve Muhtarlarımız vasıtası ile tespit edip gidecekleri yerde öğrencilerimizin eğitim öğretimini aksatmaması için gereken tüm çalışmaları yapmalıyız” dedi

Bilgilendirme semineri Okul Müdürlerine Mevsimlik Tarım İşçiliğine giden öğrencilerin sistemde gidecekleri yere yapılacak nakil işlemlerinin anlatılması ile sona erdi.

 

14-03-201814-03-201814-03-201814-03-201814-03-2018

 

Bu Kategorideki Diğer Haberler