SON DAKİKA
Antep Müzeleri Bile Urfa’yı Solladı!

Antep Müzeleri Bile Urfa’yı Solladı!

16 Ağustos 2017 - Çarşamba 16:39

Göreve geldiği günden itibaren verdiği sözleri tek tek gerçekleştiren Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, şehri müzeler kenti yapma doğrultusunda önemli projelere imza atmaya devam ediyor.

 

Bu kapsamda kent genelinde müzelerin sayısını artıran Şahin, Türkiye'nin ilk demokrasi müzesi “Gaziantep 15 Temmuz Demokrasi Müzesi”ni yaptırarak halkın hizmetine sundu.

 

Antep'in hamamları!

 

Gaziantep'in türkülere konu olan, kentin adı anıldığında akla ilk gelen hamamlar ve hamam kültürünün gelecek nesillere aktarılması için "Hamam Müzesi"ni kuran Şahin, ayrıca Kurtuluş Savaşı'nın meşalesini yakan, şehrini, milletine, bayrağına olan bağlılığın verdiği güç ve azimle işgal kuvvetlerinden kurtaran, kahramanca verdikleri bu mücadeleyi ölümsüzleştirerek kahramanlığın hikâyesini yazan Gazianteplilerin bu kahramanlığını gelecek nesillere aktaracak olan, “Gaziantep Kahramanlık Panoraması ve Müzesi”nin projesini hazırlayarak çalışmalara başladı.

 

Şehrin merkezine yapılacak olan Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panorama Müzesi inşaatı devam ediyor. 12 bin metrekare bir alan üzerinde, 12 m yüksekliğinde ve 113 m uzunluğunda panoramik bir yağlı boya çalışmasıyla “Dünyada Bir İlk” olacak müzede, ayrıca diorama kısımlarıyla sosyal donatılardan oluşan bölümlerde yer alacak.

 

 

 

Öğrenciler müzelere koşuyor

 

Öte yandan Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi, Ali İhsan Göğüş Müzesi ve Gaziantep Araştırmaları Merkezi, Atatürk Anı Müzesi, Oyun ve Oyuncak Müzesi, Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi, Kendirli Gazi Kültür Merkezi ve 15 Temmuz Demokrasi Müzesi ile Hamam Müzesi yerli ve yabancı ziyaretçilerin akınına uğradı. Belediye bünyesindeki bu 9 müze Fatma Şahin'in görev yaptığı 3 buçuk yıl içerisinde toplamda 1 milyon 739 bin kişi ağırladı.

 

Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanından ziyaretçi ağırlayan Büyükşehir müzeleri, bunun yanı sıra Gaziantep'te merkez ve ilçelerde bulunan okullara yönelik yapılan projeler ile binlerce öğrencinin müzelerle buluşmasını sağladı.

 

Gaziantep kültürü

 

Büyükşehir Belediyesi müzelerinde, Gaziantep'in tarihi, mutfak kültürü, gelenek ve görenekleri, hamam kültürü, turistik ve mimari değerleri, Gaziantep savunması, abide şahsiyetler, Atatürk'ün Gaziantep'e gelişi gibi şehrin kimliğini oluşturan önemli olaylar; etnografik eserler, rölyef, mankenler, görsel sunumlar ve kiokslar ile teşhir ediliyor.

 

Bunun yanı sıra, Türkiye'de dört oyuncak müzesinden birisi olan Oyun ve Oyuncak Müzesi'nde ise 1700-1990 yıllarına ait el yapımı oyuncakların yanı sıra serilerinin ilk üretimi çizgi film, sinema filmi ve masal karakterlerinin oyuncakları ile dünya çocukları temalı gizemli bir mağara bulunuyor. 

 

Gaziantep müzeleri

 

* Zeugma Mozaik Müzesi

 

* Gaziantep Arkeoloji Müzesi

 

 * Hasan Süzer Etnoğrafya Müzesi

 

 * Yesemek Açık Hava Müzesi

 

 * Ali İhsan Göğüş Müzesi ve Gaziantep Araştırmaları Merkezi

 

 * Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoroması Müzesi

 

 * Gaziantep Bayazhan Kent Müzesi

 

 * Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi

 

 * Gaziantep Hamam Müzesi

 

 * Emine Göğüş Mutfak Müzesi

 

 * Gaziantep Atatürk Anı Müzesi

 

 * Gaziantep Savaş Müzesi

 

 * Gaziantep Mevlihanesi Vakıf Müzesi

 

 * Gorgo Medusa Cam Eserleri Müzesi

 

 * Gaziantep Kültür Tarihi Müzesi

 

 * İslam Bilim Tarihi Müzesi

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Bu Kategorideki Diğer Haberler